Ellerdeki kahverengi güneş veya yaşlanma lekeleri, ultraviyole ışınları ve cilt üzerindeki fazla melanin pigmenti nedeniyle oluşur. Güneşe çıktığımızda, UV ışınları nedeniyle cildimiz normalden daha hızlı melanin üretmeye başlar. Melanin cildin epiderm tabakasında depolanır ve cildin bronzlaşmasına veya lekelenmesine neden olur.

Güneşe çıkıldığında ciltteki melanin üreteçlerine fazla ulaşan güneş ışınları nedeniyle melanin pigmenti artar ve cilt koyu renk alır, bunun sonucunda cilt bronzlaşır. Bronzluğun derecesi melanin miktarına bağlıdır. Yaşlanma izleri ve melanin arasındaki bağ ise, aşırı melaninin belli bir noktada toplanmış olmasıdır. Orta yaşlara yaklaştıkça yaşlanma izlerinin ortaya çıkması genetiktir. Eğer anneniz veya yakın akrabalarınızda çok sayıda yaşlılık izi varsa, sizde de oluşmaları daha muhtemeldir. Ayrıca, vücudumuz yaşlandıkça, melanin üretimi giderek artar. Yaşlanma izleri bu yüksek düzeyde melaninin bir sonucudur.

Eğer ellerinizde daha açık renkli cilt bölgeleri varsa, bunun adı Vitiligodur. Yaşlanma izlerinin tersine bu bölgelerde cilt pigmentasyonu yoktur. Vitiligo konusunda birçok teori öne sürülmektedir. Melanin üreten cilt hücreleri perhize girdikleri veya hasar gördükleri için işlevlerini sürdüremezler. Bu nedenle o bölgede cilt tonu daha açıktır. Genel nüfusun %1 ’ini etkileyen bu sorun özellikle koyu tenli kişilerde daha çok görülmektedir.  Yaşlanma izleri ile aynı zamanlarda elde oluşan diğer cilt değişiklikleri, kuru cilt, kuru ve zayıf tırnaklardır. El üzerindeki cilt daha ince ve şeffaf bir görünüm alır ve damarlar çok görünür. 

> Bize Sorun