Aşırı kilolu çocuklar düşündüğümüzden daha fazla kalori tüketiyor. Obezite  kar topu etkisi yaparak her geçen gün daha fazla kalori tüketme ihtiyacı ile obezitenin ilerleme hızı bireylerde artıyor ve sonunda da daha obez olan çocukların sayısı giderek artıyor.  

Çocukların ve gençlerin kalori ihtiyaçları büyüme ihtiyaçlarına göre oldukça değişken seyreder.  Çocuklarda obeziteye karşı yüksek metabolizma hızları avantaj iken, günlük alışkanlıklara bağlı azalan fiziksel aktiviteler ise dezavantaj konumundadır. Çocuklarda kalori tüketimi her geçen gün artarak çocukluk obezitesinin dramatik olarak artmasına neden olmaktadır.

Yapılan bir araştırmalarda 1970 li yıllardaki çocuklarla bugünün çocukları karşılaştırıldığında; bugünün çocuklarının aynı yaş grubuna göre 6 kg daha fazla kiloda olduğu görülmüş. Bunun anlamı ise günümüz çocuklarının geçmişteki çocuklara göre günlük olarak minimum 200 kalori daha fazla tükettiklerini düşündürmektedir.

Ergenlik dönemini tamamlamamış aşırı kilolu çocukların kilo yönetiminde vücutlarındaki yağ oranlarını azaltmaları ve yağsız kütlelerini artırmaları için ergenlik dönemi öncesi ideal bir zamandır. Bu dönemdeki çocukların aileleriyle yaşadıkları düşünülecek olursa; çocuklardaki obezitenin doğru yönetilmesinde ailelerin rolü çok büyüktür. O nedenle çocukları olan ebeveynlerin çocukluk obezitesine yönelik bilgilendirilmeleri, çocuklarının kilolarını yönetmeleri konusunda problemi anlamalarını sağlayarak çocukların sağlıklı kilolarının korunması veya kaybetmesi konusunda daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlamaktadır.

> Bize Sorun