SAÇ DÖKÜLMESİNDE RADYODİYATERMİ

Her geçen gün saç ve saçlı deri problemlerinde dikkat çekici bir artış görülüyor. Saç kökleri saç üretme yeteneklerini yeterince gerçekleştiremeyince saçlarda incelme, matlaşma, kırılma, dökülme, seyrekleşme ve kelleşmeye gidiş görülüyor. Bazen bu problemlere saçlı deride yağlanma, kepeklenme, kuruma, kaşınma gibi problemler eşlik edebiliyor.

Kellik Psikolojisi…

Erkeklerin bir kısmı saçlarındaki dökülmeyi ve sonucunda kelleşmeyi karizmatik bir görünüm olarak kabul edip, mutlu olma yolunu bulmuş olsalar da kadınlar için kelleşmek kesinlikle kabul edilebilir gözükmüyor. Çünkü saçlar kadın profilinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kadınlar saç sağlıklarını korumak  yada geliştirmek  için zamanlarını, enerjilerini, duygularını  ve finanslarını harcamakta tereddüt etmiyorlar.

Saç kökleriniz nasil çalışıyor…

Saçlı deride saçları üreten ve yaşatan saç kökleri bulunuyor. Saç köklerinin sağlıklı olarak saçları üretip yaşatabilmeleri için kan dolaşımlarının sinirsel ve hormonsal uyarımlarının, üretim esnasında oluşan metablolit veya atıkların uzaklaştırılmasının, saçın üretilmesinde gereken çinko, bakır ve demir gibi elemanlar, proteinler, vitaminler, oksijen ve nem kaynaklarının mutlaka yeterince sağlanması gerekiyor.

Saç kaybınızdan birçok neden sorumlu…

Saç ve saçlı deri sağlığını bozan, dolayısıyla saçlarımızın kaybına neden olanların başında stres, saçlı deri hastalıkları ve diğer hastalıklar, kötü hijyen, saçların sıkça boyanması, kireçli sular, kötü beslenme, sigara kullanımı, ve daha birçok neden sayılabilir. Saç ve saçlı deri problemlerinde tespit edilebilen varsa, mutlaka bu nedenin ortadan kaldırılması gerekiyor, ikincil olarak ise saçlı derideki fonksiyonların normale gelmesini sağlayacak uygulamalar yapılmalı.

Saç kökleri güçlendiriliyor…

Güney Koreli bilim adamları saçları inceleyen, kırılan, dökülen kişiler için saçlı deri performanslarını geliştirmeye yönelik radyofrekans ve diyatermi metotlarını birleştirerek yepyeni bir metot  geliştirdiler. Radyodiyatermi metodu ile saç köklerindeki yavaşlamış kan dolaşımı güçlendiriliyor, bol oksijen geliyor, atıklar hızla uzaklaştırılıyor, saç kökündeki  proteinlerin üretimi arttırılıyor, saçlı deri dezenfekte ediliyor, saç köklerindeki iyon dengesi düzenleniyor, saç köküne ulaşması gereken hormonlar daha kolay ulaşılabiliyor, saçlı derideki hücrelerin normal çalışma ortamı oluşturularak sinirlerin saç kökündeki etkileri güçlendiriliyor. Böylece yavaşlayan veya dökülmesi duran, kalınlaşan ve hacim olarak artan, daha canlı ve parlak görünen saçlar ile yağlanma ve kuruma problemleri giderilmiş sağlıklı saçlı deriye kavuşmak mümkün olabiliyor.

Radyodiatermi nasıl çalışıyor…

Öncelikle cildin biyolojik elektriksel gücü ve uyarılma limitleri ölçülüyor, ardından ise radyo dalgaları ile birlikte derin ısınma sağlayan enerji cilde gönderiliyor, bu esnada cilt uyarılıyor ve artan ısı ile etkiler oluşturuluyor. Ciltte hasar oluşmaması içinse; tedavi başlığındaki ısı sensörleri  ciltteki ısıyı sürekli  kontrol ederek kullanılacak enerji seviyesini  ayarlıyor. Böylece radyofrekans ve diyatermi metotlarının ayrı ayrı cilde uygulanmasında hissedilen uyuşmalar ve görülebilen  yanıklar bu yöntemdeki kontrol sistemleri sayesinde görülmüyor. İki metodun birleşik uygulanması ile etkilerde sinerji yaratılıyor ve güçlü sonuçlar görülebiliyor.

Ne kadar uygulanmalı…

Saçlı deriyi ve saç köklerini güçlendirmek için saçlı deri destek programları mutlaka kişiye özgü olarak planlanmalı. Haftada bir defa olmak üzere ihtiyaca göre 6 haftalık bir uygulama gerçekleştirilmeli, uygulamadan önce ve sonrası yapılan saç- saçlı deri analizi ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmalı. Kişinin ve hekimin tercihine göre seanslar gerçekleştirilebilir. Dört mevsim uygulanabilen bu metot ile saç ekimi öncesinde ekim yapılacak alanın ve nakledilecek saç köklerinin güçlendirilmesi gerçekleştirilebilir. Saç ekiminden 15 gün sonra da saç ekimi yapılan alana uygulama yapılarak saç kaybı asgariye indirilebilir.

Kozmetik destekler…

Saç köklerine güç katmak için evdeki bakımlar da son derece önemlidir. Kanımızdaki şekerin hücre yaşlanmasında en önemli unsurlardan biri olduğu artık biliniyor. Kandaki şeker, saç köklerindeki protein üreteçlerini tıpkı bir örümcek ağı ile sarar gibi çevreliyor ve işlevlerini engelliyor. Oysa yeni jenerasyon glikasyon karşıtı  ürünler, şekerin bu etkisini önleyip saç büyümesini destekliyor, saçların canlı, parlak, hacimli ve daha fazla sayıda çıkabilmesini sağlıyor.


> Bize Sorun