LEKELERE KARŞI MİKRODERMABRAZYON

Cilt lekeleri, diğer adıyla hiperpigmentasyon, cilt üzerinde koyu renkli noktaların oluşmasıdır. İlk güneş lekeleri her yaşta oluşmaya başlamakla beraber özellikle ergenlik döneminden sonra sık görülmeye başlar. Güneş lekeleri en bilinen düzensiz cilt tonlamalarıdır, izlenmeleri zordur ve iyi görünmezler.

Lekelenme nasıl giderilebilir ?

Düzensiz tonlanmış cilt hücreleri cildin üst katmanında bulunur. Bu durumda  cildi soyma işlemleriyle onları azaltıp giderek alttaki normal pigmentli tabakaya ulaşmak mümkün. Bu tedaviler arasında, düzensiz cilt tonundan kurtulmak için en konforlu yöntem mikrodermabrazyondur. Microdermabrazyonla cilt üzerinden sosyal hayatı etkilemeyen çok ince bir tabaka soyulur. Bu işlem, toz şeklinde alüminyum oksit mikro kristalleri ile yapılır ve cilt tonunu açmak için uygun bir yöntemdir. Bazı durumlarda ise; koyu renkli hücreler daha derinlerde olabilir. Bu durumda microdermabrazyonla kolay silinemeyebilirler.

Cildi yenileyen tedavi…

Koyu renkli güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri microdermabrazyon ile düzeltilebilir ancak tamamen kaybolmayabilir. Eğer hiperpigmentasyonunuz  fazla ise; diğer yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Mikrodermabrazyon ile cilt hücrelerinin yenilenmesi artar. Düzensiz pigmente olan hücreler ne kadar hızlı silinirse, yeni ve normal pigmente olan hücreler tarafından o kadar çabuk yenilenirler. Bu hafif ve kontrollü soyma işlemi ile sonuçlar ilk seanstan itibaren görülebilmekle birlikte problemin büyüklüğüne göre fazla sayıda tedavi seansı gerekebilir. Mikrodermabrazyon güneş ve yaşlılık lekelerin yanı sıra ciltteki izler ve çatlaklar için de son derece faydalıdır.

Leke tedavilerinde seçenekleriniz…

Güneş lekelerinin giderilmesi için lazer tedavisine ihtiyacı olduğunu düşünenlerde vardır. Ancak çapları küçük ve derin olmayan lekelerde mikrodermabrazyonla cildin rengi kolaylıkla normale yaklaştırılabilir. Cilt tonu daha düzensiz ve koyuysa, diğer tedavi şekillerinden faydalanmak mümkündür. Normal  lazer soyma işlemlerinde hasarlı cildin ilk birkaç katmanı buharlaştırılarak taze ve düzgün bir cilt elde edilebilir. Ancak bu işlemler için bazı riskler sözkonusudur. Bu tedaviden daha iyi sonuç alınabilmesi için, lazerle silme işleminden önce pigment üretimini azatan kozmetiklerden veya kimyasal peeling işlemlerinden faydanılabilir.  Fototerapiler ise; ciltte hasar bırakmayan, lazere benzer bir teknoloji  tipidir. Bazen çilleri ve diğer hafif güneş lekelerini  silmede kullanılan bir yöntemdir. Hidroksi asit peel’ ler ise hücre yenilenmesini arttırmayı ve hiperpigmentasyon lekelerini düzeltmeyi amaçlar. Alfa hidroksi asitler ( AHA ‘ lar ), suda eriyebilen asitlerdir ve hiperpigmentasyonu gidermeye  yardımcıdırlar.

Leke çeşitleri ve nedenleri…

Yaşlılık veya karaciğer rahatsızlığından kaynaklanan lekeler, düzensiz cilt tipinin en çok görülen lekeleridir. Güneşe bağlı gelişen lekeler güneş hasarının ciltteki izlerini oluşturur. Yaşlılık izlerinin en çok görüldüğü yerler eller, boyun ve yüzdür. Ciltteki lekeler, güneşe aşırı bir şekilde maruz kalmak, sigara dumanı ve yeterli SPF koruması kullanmamak sonucu oluşur. Melazma ve klozma adı verilen lekelerde yaşlılık lekelerine benzer. Ancak daha büyük olup hormonal değişiklikler sonucu oluşur. Yüzünüzde ( alın ve şakaklarda ), göğüs ve karında oluşabilirler. Melazma genellikle hormonal değişikliklere bağlı olarak oluşur (mesela hamilelik ve doğum kontrol hapları ) ve doğumdan sonra veya doğum kontrol tedavisine son verince kaybolur. Çiller de düzensiz cilt pigmentasyonunun bir işareti  olup vücutta herhangi bir yerde oluşabilir. Çiller genellikle kalıtsal olmakla birlikte özellikle yüzde, göğüs dekoltesinde ve ellerde görülür. Bazı cilt sorunlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar ve akne iyileştikten sonra ciltte iz olarak kalır. Kozmetik cerrahi, yanıklar ve yaralanmalar da hiperpigmentasyona neden olabilir. Diğer bir tür hiperpigmentasyon ise; amiadarone, tetracycline, minocycline, bleomycin, cyclophosphamide, chloroquine  ve quinacrine ile ilaç tedavisinden sonra oluşabilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız ve düzensiz cilde sahipseniz cilde sahipseniz, dermatoloğa başvurabilirsiniz.

Popüler bir inanış…

Halk arasında koyu renkli lekelerin hepsinin potansiyel kanser izi olabileceği öngörülür, ancak bu doğru değildir. Çoğunlukla koyu renkli lekeler, cilt tonunu belirleyen melaninin bazı yerlerde fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Düzensiz cilt tonu ve güneş…

Ne tür pigmentasyon olursa  olsun, düzensiz pigmentli bir cildi güneşe maruz bırakmak problemi daha da kötüleştirecektir. Çiller, yaşlılık izleri veya melazma, güneşe maruz bırakıldığında daha da büyür veya rengi koyulaşır. Burada olan şey, melaninin ultraviyoleyi absorbe ederek cildi korumaya çalışmasıdır. Çoğunlukla bu sürece “ bronzlaşma” adı verilir, ancak hiperpigmentasyon durumunda, koyu renkli lekeler daha da koyu bir renk alır. Bu nedenle geniş spektrumlu ve kimyasalları içermeyen bir güneş ürünü kullanılmalıdır. ( geniş spektrumla kasıt, hem UVA hem de UVB ışınlarının bloke edilmesidir )  Önlem almak için geç olabilir ama bakım yapmak için hiçbir zaman geç değildir.


> Bize Sorun