Güneş Hasarları

Yaz ; Gelişini sevinçle karşıladığımız deniz, kumsal, havuz, açık hava eğlencelerini ve sporlarını heyecanla beklediğimiz mevsim…

Güneşlenme keyfinin ardından sonbahara girerken cildimizin ne kadar yıprandığının ve yaşlandığının farkına varamadık veya engelleyemedik.

Güneş ciltte 4 ana başlıkta özetleyeceğimiz hasarlara neden olur.

Kuruluk ; Su cildinizin nemli,hacimli ve dinamik görünmesini sağlar. Güneş cildinizdeki nemi tutar varolan doğal yağ bariyerinizi bitirir. Sonunda cildiniz susuz kalır, kurur ve pullanır.

Doku Değişiklikleri ; Güneş ışınları cilt hücrelerimizde yapı taşları olan DNA ların bozulma ve kayıplarına yol açar. Hücrelerin kendilerini onarma , yenileme ve üretim kabiliyeti ortadan kalkar.

Güneş ışınları cildin orta kısmında bulunan proteinden güçlü yapıdaki tabakada  kollajenlerin yırtılmasına ve elastinin üretiminin durmasına sebep olur. Kollagenlerin kırılmasıyla ciltte kırışıklıklar , çizgilenmeler ; Elastin proteinlerinin azalmasıyla ve üretimin yavaşlaması sebebiyle ciltte buruşma , sarkma ve yüz ovalinde bozulma ortaya çıkar.

Renk Değişiklikleri ; Güneşle birlikte cilt kendini korumak için melanin pigment üretimini arttırır . Melanin cilt rengini koyulaştırır. Böylece cilt bronzlaşır. Pigmentasyon denilen bu değişiklikler , ciltte lekelenmelere neden olur.

Kızarıklıklar; Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan cilt sıcak etkisiyle kendini korumak için cilt yüzeyindeki kılcal damarlarda artışa sebep olur. Bu artış cilt yüzeyinde önce kızarıklık oluşmasına , sonra kızarıklıkların kalıcı olmasına sebep olur.

Tüm bunlarla birlikte cilt kalınlaşır. Protein yapı taşlarını üretemeyen cilt eski haline dönemez. Güneşe bağlı yaşlanma belirtileri  tüm yüz , özellikle göz ve çene çevresinde daha belirgindir.

Güneş Hasarlarını Onarmak  için Ne yapmalıyız …?

Güneş ışınları beyaz tenlilerde sıklıkla kızarıklık ,kılcal damar problemleri,pullanma ,pürüzlenme oluştururken, esmer tenlilerde daha çok pigment değişiklikleri ve ciltte kalınlaşmaya neden olur.

Kişilerin problemleri farklı olup problemleri doğuran sebepleri de farklı farklıdır.

Bu nedenle yaşlanma karşıtı tedavilerde öncelikle

1.                      Ciltteki problemleri ortaya çıkaran nedenleri tespit edip ortadan kaldırmak veya azaltmak.

2.                     Kişiye zarar vermeyen cildin alt yapısını güçlendiren ve aynı zamanda problemi de küçülten tedavilerin planlanlanması.

3.                     Cildin yapısı itibariyle yaşayabileceği risklere karşı cilt gücünün arttırılması.

4.                     Cilt içerindeki hücre reaksiyonlarını arttırmak için ihtiyacı olan maddeleri bakımlarla cilde kazandırmak amaçlanır.

Kişiye özgü yaklaşımlar ; planlama uygulama ve takip maksimum oranda fayda ve gençlik seviyesinde artış sağlar.

Tedavilerimiz ;

Canlı, parlak bir cilt ,

Genç ve yeni hücreler geliştirmek ,

Taze bir biyoloji,

Sıkı bir cilt,

Cildin ihtiyaçlarını karşılamak,

Gergin ve dinamik bir cilt,

Cildimize enerji ve keyif vermek için planlanır.

> Bize Sorun