Eğer cilt bakımı konusunda her şeyi denemeye çalışıyor ve anti aging ürünlerinin içerikleri konusunda araştırma yapıyorsanız, muhtemelen peptid adlı içeriği ve onun harika sonuçlarından da haberdarsınızdır. Peptid içeren ürünlerin faydaları arasında, elastikiyeti azalmış ciltlerin daha sıkı hale gelmesi, dudak dolgunlaştırma, sarkık cildin toparlanması, göz çevresindeki şişliklerin azaltılması bulunur. İnanılması zor gelebilir. Peptidler gerçekten harikalar yaratabilir mi yoksa, faydaları abartılmış olabilir mi? 

Peptid nedir...

Peptidler cildimizde temel eleman olan proteinlerin yapı taşlarını oluşturan, uzun amino asit zincirleridir. Peptidler doğal veya sentetik olabilir. Kozmetikte kullanılan birçok peptid sentetiktir, çünkü bu içeriklerin laboratuvarda üretilmeleri, ürün içeriği olarak stabilite ve etkinlikleri açısından önemlidir. İçeriğin doğal olması her zaman cilt için eniyi olacağı anlamına gelmez. 

Peptidle cilt bakımı...

Peptidlerin faydası konusunda çok fazla şey söyleniyor. Antiaging ürünleri konusunda her soruna çözüm olabilecek sihirli bir içerik arayışı doğru değildir. Cilt yaşlanmasının her işaretiyle tek ürün savaşamaz. Olay bu kadar basit olsaydı, her şey harika olurdu. Sadece tek sağlıklı gıda veya gıda takviyesi  olamayacağı gibi, her sorunu çözen tek bir cilt bakımı içeriği de olamaz. Cilt vücuttaki en karmaşık organdır. Tek bir peptid veya peptid karışımı ile tüm cilt sorunları çözülemez. Peptidler mucizevi olmasalar da, cilt bakımı için iyi içeriklerdir. Cildin peptidlerden en iyi şekilde faydalanması için, öğrenmemiz gereken çok şey vardır. 

Peptidlerde birçok işlev...

Birçok peptid, nem tutucu olarak işlev görür ve birçoğu cildin kendi kendini tamir edebilmesi için hücreler arası iletişim görevi olduğu iddia edilir. Bu heyecan verici etkilere kapılıp sadece peptid kullanmak hata olur. Cildin düzgün, sıkı ve genç görünmesi için birçok farklı anti-aging içeriği bulunmaktadır. Hiçbir peptid Botox gibi veya cilt dolguları gibi işlev göremez. İğne fobisi olanlar peptid kullanarak istenen etkiyi elde edemez. Cilt bakım ürünleri test edilirken bazen iddia edilenin üzerinde peptid kullanılır. Bu nedenle üründen iddia edildiği gibi yararlanılamaz. 

Bakır peptidleri: Gerçek mi, yoksa hayal mi?

Yoksa bakır peptidleri herkesin beklediği, her cilt sorununa deva içerikler mi? Cildin ana destekleyici maddeleri olan kolajen ve elastinin varlığı kısmen ciltte bakır bulunup bulunmadığına bağlıdır. Bakırın cilt yaralarının iyileşmesi üzerinde faydaları konusunda araştırmalar mevcuttur. Dahası, bu çalışmaların hiçbirinde bakır peptidlerin o harika etkileri başka içeriklerle karşılaştırılmıyor. C vitamini veya Retinol gibi diğer içeriklerin peptidlerden daha iyi olup olmadığı merak edilen diğer bir husus. Bakır peptidlerinin C vitaminli, AHA veya BHA ile birlikte kullanılması sonucu bir metal olan bakırla askorbik asit arasındaki etkileşim nedeniyle kullanılmamalıdır. Ancak süperoksite dismutazı ve çinko, C Vitamini ile harika çalışır ve metal- kimyasal özellikler taşır. 

Sonuç…

Peptidlerden özellikle hegzapeptidler harika cilt bakımı ürünleridir. Ancak tüm diğer içerikler gibi cildinizin harika ve genç görünmesi için tek içerik değildirler. Peptid ürünleri üzerindeki iddiaları dikkatlice ele alın. Günlük güneş koruyucunuzun yanında, bir farklı anti aging ürünlerinden kullanın. Cildinizin daha genç görünmesi için en iyi yapabileceğiniz şey budur. 

> Bize Sorun