Özellikle kadınlarda eller, yüz ve dekolte bölgeleri, sürekli olarak dış etkilere maruz kalarak, çevresel yaşlanmanın etkilerini daha hızlı yaşamaktadır. Ellerdeki yaşlılık faktörleri birkaç başlıkta ele alınabilir.

Ellerdeki hacim kaybı... 

Biz yaşlandıkça ellerdeki dokularda hacim kaybı oluşur. Cilt altı yağ tabakası incelir ve böylece her on yılda bir cilt % 7 daha ince hale gelir. Bu nedenle, damarlar, kemikler ve kasları kemiklere bağlayan lifler daha görünür hale gelir. Bu hacim kaybı, hyaluronik asit dolgu malzemeleriyle veya kişinin kendi yağının transferi ile geri kazanılabilir. Kaybolan hacmi geri kazandırmak için gerekli tedavi süreci problemin büyüklüğüne göre 15 – 30  dakika sürebiliyor. %80 iyileşme hemen tedavi sonrasında görülebiliyor. Birkaç gün içinde ise nihai sonuç elde ediliyor. Minimal ağrı ile gerçekleştirilen bu tedavide, morarma çok az oluştuğu için iyileşme süreci için beklemek gerekmiyor. 

Ciltteki lekeler…

Bu izler, çillere benzeyen ufak, koyu renkli lekelerdir. Genç ellerde görülmeyen bu izler, biz yaşlandıkça hızla ortaya çıkmaya başlarlar. Bu pigmentasyon izlerine genelde yaşlılık izleri denmektedir. Önce bunların kanserli oluşumlar olduğundan endişe duyulabilir, ancak kötü huylu değildirler. Ancak eğer yeni oluşmuş izleriniz konusunda endişe taşıyorsanız, doktorunuza danışarak bu endişeden kurtulunabilir. 

Lekelenme de çözümler...

Güneş lekelerinin, karaciğerden kaynaklanan lekelerin veya yaşlılık lekelerinin silinmesi, pigmentasyon tedavisi gerektirir.  Ellerdeki koyu renkli lekeler, cildin üst ve orta tabakalarında kalıcıda olabilen  pigment koyulaşması sonucu oluşur. Bu lekeler derinliklerine göre çeşitli terapilerle azaltılabilir veya kaldırılabilir. Lekelerin tedavisi için kullanılan metotlar ise;
· IPL intense pulsed light teknolojisiyle lekeler çok az veya tamamen tedavi edebiliyor.  
· Aktif Q anahtarlı lazerler ile derine uzanan lekeler kısmen veya tamamen kaldırılabilir.
· Puls dye lazerler ise cildi geliştirerek bir yanadan lekeleri küçültürken diğer yandan lekelenmeye karşı lekeli bölgenin zayıflığını azaltır. 
· Depigmentasyon kremleri ise lekenin oluşma mekanizmasını durdurarak veya yavaşlatarak lekelenmenin tekrar oluşumu azaltılabiliyor.  

Yaşlılığın izleri…

İster ellerde olsun, ister vücudun diğer kısımlarında, 40 ‘lı yaşlarına gelen bayanlarda genelde ciltteki yaşlanmaya bağlı lekeler olur. Bazen gençlerde de bu lekeler oluşabilmektedir. Bu koyu renkli lekelere aynı zamanda “solar lentigolar” da denir. 

Yaşlılık izleri nasıl tanınabiliyor…

Yaşlılık izleri ve çillerin şekilleri oval ve düz olup, boyutları değişiklik gösterebilir. Bazen tek başına bazen bir grup halinde görülürler. Bir aradayken daha çok dikkat çekerler.  Yaşlılık izleri vücudun güneşe en çok maruz kaldığı bölgelerde daha fazla görülür. Bu nedenle onları ilk önce ellerinizde, yüzünüzde, bacaklarda ve ön kollarda fark edersiniz. 

Yaşlılık izleriyle benler arasında ne fark var…

Yaşlılık izleri benlerden farklıdır. Benler de, iyi huylu cilt oluşumlarıdır. Koyu kahve veya siyah renkte olabilirler. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler. Ya tek başına veya koyu renkli pigmente izlerin arasında bulunurlar. Benlerde oluşabilecek değişiklikler cilt doktoru tarafından kontrol edilmelidir. Benlerin birçoğu ilk olarak 20 ‘li yaşlarda görülmeye başlar. Yaşlılık izleri ise orta yaş ve sonrasında ortaya çıkar. Ancak yıllar boyu hiç sorun çıkarmayan benler, zaman içinde değişime uğrayabilir. Büyüklükleri değişebilir veya üzerlerinde kıllanma oluşabilir. Bu tip değişikliklerin cilt doktoru tarafından kontrol edilmesi oldukça önemlidir. 

Cilt değişimleri...

a.Glikolik asit içeren ürünlerle bir yandan lekeler azaltılırken, diğer yandan cildin genel dokusu canlandırılıyor.  
b. Cilt soyucu glikolik asitli ürünlerle cildin esnekliği artırılıyor.  
c. Cilt soyucu glikolik asitli ürünlerle yüzeysel cilt tabakalarındaki problemler giderilebiliyor.  
d. Cilt soyucu glikolik asitli ürünlerle cildin içerisindeki genç hücre oranı hızla artırılıyor.
e. Cilt soyucu glikolik asitli ürünlerle cildin çevresel olumsuzluklara karşı direnci artırılıyor.
f. Yüksek oranda Vit C içeren antioksidan ürünlerle ışığın cilde hasar verme gücü asgariye indiriliyor ve cildin içerisindeki biyoloji aktive ediliyor.
g. Cildin faydalanabileceği, ancak cildin koruyucu tabakasını aşmakta zorlanan tüm etken maddeler elektromanyetik dalgaları kullanan Elektroporasyon teknolojisi ile cildin derinliklerine gönderilebiliyor ve böylece cildin daha genç, daha problemsiz bir yapıya ulaşması sağlanabiliyor.

Ellerinizin gençlik reçetesi...

Öncelikle ilk yapılması gereken ellerin sırtındaki cildin yüzeyel olarak kaldırılıp, yerine genç hücrelerin yer almasını sağlayacak canlı, parlak bir cilt yaratmaya yönelik meyve asitleri ile kimyasal peeling işlemi yapılır. Hemen ardından ellerdeki cildin daha kalın, daha sıkı olmasını ve nem kapasitesini artırmasını sağlayacak yoğun ışık teknolojileri uygulanır ve bu adım yoğun protein, aminoasit, vitamin, mineral içeren bir maske ile tamamlanır. Bu üçlü uygulama 2 haftada bir bir kaç seans tekrar edilir. Başka br haftada cildin daha derinlerini yenileyerek elde edilecek başarının belirgin ve uzun süreli olmasını sağlamak için ciltte noktasal buharlaşmalar sağlayarak etkisini gösteren fraxiyonel karbondioksit lazer tedavisi yapılır. Bu tedaviden sonra ise cildin yenileme mekanizmalarının rahat ve sağlıklı çalışması için cilde bol miktarda oksijen ve antioksidanların içrene özel bir bakım uygulanır.

Sonuç olarak yaşlanmış ellerdeki yaşlılık izlerini azaltmaya yönelik tam bir yenileme programı için, bir ön değerlendirmeyle probleme ve kişiye özgü olabilecek uygun tedavi kombinasyonları oluşturuluyor. 

Ellerimdeki lekelere krioterapi yaptırdım, daha da büyüdü?

Ciltteki ışık veya yaşlılık lekeleri cildin çevre etkilerine karşı derin dokuları koruyamadığı zayıf noktalarda meydana gelmektedir. Aslında lekeler cildin koruyucu kalkanlarıdır. Lekelerin bulunduğu alanlardaki zayıflıkları gidermek ve ardından lekeleri kaldırmaya yönelik tedavileri gerçekleştirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Aksi takdirde hemen lekeleri kaldırmaya yönelik terapilerden sonra lekeler daha büyük olarak geri gelebilir.


> Bize Sorun