İletişimin her geçen gün daha çok önemsendiği dünyamızda insanlar estetik görünümlerine daha fazla dikkat ediyorlar. Kılları aşırı çıkanlar, cildinin kıl olmaması gereken yerlerde kılları çıkanlar, batık kılları nedeniyle sivilce problemleri yaşayanlar, kıllı bölgelerindeki kılları abartılı olanlar, naturel olmayan görünümde saç ekimi yaptıranların istenmeyen tüylerden şikayetçi oldukları aşikar. 

Kıllanma problemleri genellikle 18 – 24 yaşları arasında yaşanan ergenlik döneminde belirmeye başlıyor, özellikle bayan ergenlerin hormonal dalgalanmaları kıllanma problemlerine neden oluyor ve bu problemler çoğu kez ergenlik döneminden sonra kendiliğinden kayboluyor yada kalıcı hale geliyor.

Türkiye coğrafyasında yaşayan insanların doğduğu bölgelerdeki genetik karakterlerde kıllanma problemlerinde son derece önemli. Özellikle Trakya bölgesindeki kıllanma problemlerinde açık renkli tenler üzerindeki kıllar açık renkli ve ince kıllardan oluşuyor ve çevre tarafından fark edilmeleri oldukça güç oluyor. Oysa ki doğu veya güneydoğu coğrafyasında doğan insanlarda ise koyu renkli tenler üzerinde kalın, sayısal olarak yoğun ve koyu renkli kıllar görülüyor ve fark edilmemeleri ise neredeyse imkansız oluyor.

Nadir olmamakla birlikte erkeklerin boyun bölgelerinde, bacak bacak üzerine atan yada oturan kişilerin temas yerlerinde, bayanların ise iç çamaşırlarının temas ettiği kasık bölgelerinde kıl batması sorunlarının oluşturduğu sivilce ve lekelenme problemleri nedeniyle istenmeyen kıllar gündeme gelebiliyor.

Gerek kozmetik ve estetik görünümümüzü gerekse de psikolojik yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen istenmeyen kıllar için birçok çözüm yolu mevcut.
Jiletten çamsakızı ağdalara, iğneli epilasyondan modern lazer veya foto epilasyon yöntemlerine kadar birçok yöntem epilasyon için kullanılabiliyor. Epilasyon metotları içerisinde cilt için güvenliği yüksek, zaman ve ekonomi açısından avantaj sağlayan, uygulama konforu yüksek yöntemleri tercih etmek gerekiyor. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler ise lazer epilasyon veya foto epilasyon yöntemleri.

Ten ve kılların rengi epilasyonda başarıyı belirliyor…

Lazer veya foto epilasyon yöntemlerinde güneş ışınları içerisindeki bazı ışıklar yoğun olarak kıl köklerine gönderiliyor, ısınan kıl kökleri tahrip oluyor ve böylece kıllar ömür boyu veya uzun süreli olarak çıkmıyor. Kıl köklerindeki pigment üreten hücreler lazer veya foto epilasyon metotlarındaki özel ışığı yakalayarak tahrip oluyorlar, bu esnada da kıl üreten hücreler tahrip oluyor ve böylece epilasyon gerçekleşiyor. Koyu renkli kıllar ve açık renkli tenlerde epilasyon işlemleri daha erken, daha başarılı ve daha kalıcı oluyor.

Lazer epilasyonmu foto epilasyonmu yaptırmalısınız…

Lazer epilasyon koyu renkli kıllar ve açık renkli tenler için başarılı, ancak unutulmaması gereken çoğu kez bir kişinin kıllarının tümü aynı renkli olmayabiliyor, koyu ve açık renkli kıllar bir arada olabiliyor. Bu durumda çeşitli renkteki kılları bir arada etkileyebilen foto epilasyon metotlarından yararlanmak daha faydalı. Foto epilasyon da tedavilerin başarısı daha erken, daha hızlı ve daha ekonomik olabiliyor. Tabi ki ağda amacıyla değil, epilasyon amacıyla üretilmiş foto epilasyon metotlarından faydalanmak gerekiyor.

Epilasyon her zaman yapılabiliyor mu ?

Lazer veya foto epilasyon metotları prensip olarak bronzlaşmış ciltler üzerine yada güneşin bol olduğu mevsimlerde uygulanmıyor. Ayrıca cildin ışığa karşı duyarlılığını artırıp lekelenmesini kolaylaştıran ilaç kullananlarda da dikkat edilmesi gerekiyor. Cildinde kuruma problemleri olan kişilerin ise asgari nemlendirme yapıldıktan sonra epilasyon işlemlerine tabi tutulmaları da son derece önemli. Gebelerde de koruyucu hekimlik dikkate alındığında lazer veya foto epilasyon metotlarının uygulanmaması gerekiyor. Kadınlarda adet dönemlerinin hemen öncesi ve adet dönemlerinde de gerek uygulamanın acılı olması gerekse de cildin ısıya karşı gösterdiği aşırı hassasiyet nedeniyle uygulamalardan imtina etmek gerekiyor. Ergenlik dönemi ve öncesinde epilasyon işlemlerini yapmanın bir sakıncası olmamakla birlikte kıllanma probleminin kendiliğinden geçebileceği dikkate alınarak epilasyonda genellikle ergenlik dönemi tamamlanıncaya kadar beklenmesi öneriliyor.

Epilasyon da başarı % 100 müdür…

Kılları üreten kıl kökleri cildin derinliklerinde değişik seviyelerde yerleşim gösterebildiklerinden çoğu kez epilasyon işlemi % 100 değildir, ancak konforlu bir şekilde insanlar uzun süreler tamamen kılsız veya şikayetçi olmayacakları seviyedeki kıllar ile yaşayabilirler. Özellikle kılların çıkmaması gereken bölgelerdeki kıllanma problemlerinde epilasyonun başarısı düşük olurken, kılların sürekli var olduğu bölgelerde epilasyon ise son derece başarılı.

Epilasyonda riskler…

Lazer veya foto epilasyon uygulamaları ancak uygulayıcılar tarafından kişiler için zararlı hale getirilebilirler ve yüksek doz uygulamasına bağlı yanıklar, lekeler oluşturabilirler, ancak oluşan bu komplikasyonlar genellikle aylar içerisinde tamamen geçicidir.  Parfüm ve kolonya, doğum kontrol hapları, sivilce veya çeşitli hastalıklar için alınan bazı ilaçların kullanımlarından sonra yapılan epilasyon uygulamalarında lekelenmeler görülebilir. Hijyen koşullarına dikkat edilmediği durumlarda ise enfeksiyonların taşınması söz konusu olabilir.


> Bize Sorun