Neden farklı cilt renkleri var?

 

Cilt rengi ebeveyinlerimizin bize aktardığı genetik faktörlere göre belirlenir. Cildimizdeki pigment üreteçlerimiz olan melanositlerimizin ürettiği pigment miktarı kalıtsaldır. Koyu renkli ciltlerde bulunan melanositlerin ürettiği ve pigmentleri salan melanosomlar boyut olarak daha büyüktür ve siyah ciltlerde her bir keratinositin içinde tek bir büyük melanosom bulunur. Açık tenlilerde ise her bir keratinositin içinde birçok küçük melanosom vardır.

Koyu renk ciltlerde görülebilen değişik tonların nedeni melanositlerin farlı boyutlarda melanosomlar üretmesidir. Cilt rengi, melaninin karışımını ve miktarını tayin eden genetik faktörler tarafından belirlenir.

Başlıca iki melanin türü vardır. Eumelanin kahverengi-siyah bir melanindir ve koyu renkli ciltlerde ve siyah veya kahverengi saçta bulunur. Pheomelanin ise kırmızı-sarı bir pigmenttir ve kızıl saçta bulunur. Keratinositlerin içinde tek olarak yer alan büyük eumelanin melanosomları ışığı yuttukları için cilt daha koyu görünür. Küçük boyutlu melanosomlar daha az ışık emdikleri için cilt ve saç daha fazla ışık yansıtabilir ve bu nedenle daha açık renk görünür.

Açık renk tenlerde (Fitzpatrick I ve II) oksiyen yüklü kırmızı hemoglobin taşıyan damarlar (arteri) cilt yüzeyine yakın olabilir. Bu cilt tiplerinde melanin üretimi de az olduğu için ikisinin birleşimi sonucunda daha kırmızı cilt tonları ortaya çıkabilir.

Ciltte mavi tonların görülmesinin nedeni oksijensiz hemoglobindir. Yani tekrar oksijen almak için kalp ve ciğerlere giden kanı taşıyan toplardamarlardaki hemoglobin.

Karotenoid olarak adlandırılan sarı pigmentleri havuç gibi yediğimiz bazı gıdalar aracılığıyla alırız.

Mavi, kırmızı, sarı karışımlarına eumelaninin kahverengisi eklendiğinde sayısız cilt rengi ve tonları ortaya çıkar.

 

> Bize Sorun