Zararlılar...

-Gut hastaları kızarmış ve kavrulmuş besinlerden uzak durmalıdırlar. Yanmış yağdaki E vitamini kaybı sebebiyle eklemlerdeki iltihap artar.

-Gutlu hastaların çoğu şişman kişiler olduğundan zayıflama diyeti önerilmektedir. Ancak hızlı ağırlık kaybı kan ürik asit düzeyini arttıracağı için akut ataklara neden olabilir. Bu nedenle uzun sürede zayıflama önerilir.

-Tam yağlı süt, yağlı et suları ve bunlarla yapılmış yemekler, sakatatlar (karaciğer, böbrek, dalak, işkembe, dil, beyin, kokoreç) sucuk, pastırma, sosis, salam, alkollü içecekler, havyar, midye, kalamar, istakoz, ançuez, sardalya, leblebi, kuruyemiş, tam yağlı peynirler, yağda kızartılmış, kavrulmuş, sos eklenmiş yemekler, kepekli, çavdarlı, yulaflı ekmekler, krakerler, içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, şeker ve şekerli besinler, tatlılar (bal, reçel, marmelat, pekmez), hamur işi, börek, çörek, pasta, kurabiye, kek, kaymak, krema, mayonez, hayvansal yağlar (tereyağ, margarin, kuyruk yağ), av etleri (kaz, ördek, keklik, bıldırcın, tavşan).

-Pürinden zengin besinler kısıtlanır. Örneğin: et, balık, kümes hayvanları gibi pürin içeren besinler akut atak dönemlerinde tüketilmemelidir. Akut atak dönemleri geçince bu besinler az miktarda (60 g/ gün) verilebilir. Süt, peynir, yumurta pürinden sınırlı diyette en iyi protein kaynaklarıdır.

-Aşırı miktarda alkollü içecek alınması vücutta ürik asit miktarının artmasına neden olacağı için yasaklanmalıdır. Aşırı alkol tüketilmesi gut hastalığının nedeni değildir; ancak bir atağı tetikleyebilir.

Sınırlı Yiyecekler…

Yağsız dana eti, tavuk veya hindi, balık

:2 köfte kadar

Kuru baklagiller

:8 çorba kaşığı

Karnabahar, ıspanak, pazı, brokoli, brüksel lahanası veya semizotu

:5 çorba kaşığı

Bezelye, kuşkonmaz veya mantar

:4 çorba kaşığı

Bulgur

:8 çorba kaşığı


Yağ, böbreklerden ürik asit atımını azaltır ve vücutta ürik asit birikimini arttırır. Bu nedenle yağ biraz sınırlandırılmalıdır. Günlük enerjinin %20- 25’ i yağdan sağlanacak bir diyet düzenlenmelidir. Diyette karbonhidrat miktarı biraz arttırılır.

Yararlılar…

·      Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmak için koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, biber, kivi gibi C vitamini içeriği yüksek besinler bolca tüketilmelidir.

·      Bol su tüketimi ürat kristallerinin atılmasına katkı sağlayarak ürik asit seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. 

·      Sebze ve meyveler idrarı alkali yaptığı için diyette daha çok kullanılır. İdrar alkali yapılarak, ürat kristallerinin erimeden çökmesi önlenir. 

·      Kahve ve çay vücutta pürin oluşumunu etkilemediği için serbesttir.


> Bize Sorun