Yaşlı vatandaşların tatil yapması, uzun zamandır batı ülkelerinde popüler ve yaygın bir özelliktir. Bu eğilim dünyada hızla yaygınlaşmaktadır ve artık yaşlı Hintliler arasında da popülerlik kazanmaktadır. Yaşlılar dünyayı görmek için daha hevesliler ve yolculuk tutkularının peşinde olmak için yeterli mali güce sahipler. Son yıllarda kendi başına tatil için seyahat eden yaşlıların sayısı turizm ekonomisinde hızla artmaktadır ve büyük olasılıkla bu bölüm gelecek yıllarda daha da büyümeye devam edecektir.

Uluslararası seyahat, çoğu deniz aşırı yerlerde; anıt, tema parkı ve çeşitli eğlence merkezleri yaşlılar için özel erişime sahip olduğundan yaşlı gezginleri cezbetmektedir. Tatil planlamacıları da turizm portföylerinde artık yaşlıları da dikkate alan çalışmalar yürütmektedir ve seyahat planlamalarında yaşlıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için paketler tasarlamışlardır.

Yaşlı gezginlerin turistik tercihinde global ilk beş tercih…

1. Deniz gezisi tatili… Bütün seyahat gemileri, yaşlılara hitap etmek için güvenli ve emniyetli bir ortamda unutulmaz bir deneyim sunan bol olanaklara sahiptir.

2. İspanya… İspanya, Avrupa'ya gelen uluslararası trafikte kampanya ve hareket lideridir. 2017'de en çok ziyaret edilen ülkedir ve Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biridir. Yaşlı gezginler için sıcak iklim, Avrupa'nın geri kalanına kıyasla İspanya’yı daha çekici kılmaktadır.

3. İtalya… Tarih ve kültür, her yaştan insan için, özellikle de yaşlılar için büyük bir çekim sebebidir. Böylece, İtalya seyahat tercih listesinde kendine iyi bir yer bulabilmektedir. Bu Avrupa ülkesi çok iyi korunmuş antik ve güzel yerler ile iyi eğlence merkezlerine sahiptir.

4. Almanya… Almanya her yaştan yolcunun ilgisini çekmektedir. Altyapı açısından oldukça yaşlı dostudur ve mükemmel yerel ağ bağlantısı vardır, tercih edenlere sorunsuz seyahat deneyimi sağlar.

5. İngiltere… İngiltere yaşlı yolculara sunacak çok şeye sahiptir. Birçok Dünya Mirası Alanı, katedral ve kraliyet sarayları vardır. Daha kuzeyde birçok kaleler ve doğal manzara alanları vardır.

 


> Bize Sorun