Hastalık, yaşlılık, yalnızlık, yoksulluk, işsizlik gibi pek çok durum, hepimizin yaşayabileceği evrensel konulardır. Dolayısıyla tüm insanlar, yaşamlarının belli dönemlerinde, hayatlarını zorlaştıran bu durumlarla karşılaşabilirler. Böyle zamanlar, başkalarının yardım ve ilgisine en çok ihtiyaç duyulan dönemlerdir.

Böyle durumlarda bize düşen de; en azından kendi tanıdığımız, ilgimize ve desteğimize ihtiyaç duyan insanların yanında olabilmektir. Bir insanın yüreğine dokunduğumuzu bilmek, onu mutlu ederek, yalnız olmadığını hissettirmek, bize de iyi gelir, insan olabilmenin gururunu yaşatır.

Günümüzde yüz yüze iletişimin yerini alan teknolojik haberleşme; giderek bizi, birbirimizin dertlerine, sıkıntılarına karşı duyarlı olmaktan, güzel dostluklardan uzaklaştırdı, yalnızlaştırdı.

Ne halde olduğunu, neler yaşadığını bilmediğimiz, yakından görmediğimiz, sadece parmaklarımızın dokunduğu harflerin oluşturduğu sözcüklerle anlaştığımız, fotoğraflara baktığımız ve her geçen gün aramızdaki mesafenin açıldığı bir insan güruhuna dönüştük.

Benim dileğim, bizi pençelerine alan, kendimize ve etrafımıza karşı tehlike boyutlarına ulaşan bu uçurumu fark edip, artık durmamız. Teknolojinin bizi ele geçirmediği zamanlarda olduğu gibi, yaşlıları, hastaları ziyarete ettiğimiz, sorunlarımıza birlikte çözüm ürettiğimiz, bir arada olduğumuz dostlukları yeniden yaşatmamız.

Tüm insanlar doğumdan ölüme giden süreçte, benzer evrelerden geçiyorlar. Bu yüzden yardımlaşma, destek, ilgi ve sevgi, pek çok zorluğun üstesinden gelmemizde hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu olgular.

Hep yanımızda bulabileceğimiz yakınlarımız ve dostlarımız hayatımızdan hiç eksik olmasın. 

> Bize Sorun