Obezitenin kalbe, eklemlere ve organlara zarar verdiğini biliyoruz, ancak artık obezitenin bilişsel yeteneklere de zarar verebileceğini gösteren araştırmalar bulunuyor.

Obezite ve bellek arasındaki ilişki iki yönlüdür…

Obezitenin Alzheimer hastalığı gibi beyin ve sinir dokusunda yıkımla seyreden hastalıkların gelişimine katkıda bulunabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Washington Üniversitesi'nde yapılan ve Klinik Araştırmalar Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, obezitenin beyinde yeme alışkanlıklarını kontrol etmeyi zorlaştıran fiziksel değişimlere neden olabileceğini ortaya koymuştur. 

Obezite ve bellek arasındaki ilişki iki yönlüdür. Yani obez olmak sadece hafıza işlevini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda önceki yeme davranışlarının hatırlanmasıyla beslenme alışkanlıkları değişerek gelecekteki yeme davranışını da etkileyebiliyor.

Obezite, hayal gücünde ve hafızada kullanıldığı bilinen beyin alanlarını etkileyebiliyor. Örneğin Boston Tıp Fakültesinde sağlıklı orta yaşlı yetişkinlerle yapılan bir araştırmada, fazla kilolu bireyler ile karşılaştırıldığında beyin hacmi obez insanlarda önemli ölçüde daha küçük bulunmuştur.

Çocuklar bile etkilenebilir…

Bu durum sadece yetişkinler için geçerli değildir. Aşırı kilolu çocukların da bilişsel bozukluk risklerinin arttığı unutulmamalıdır.

Ama umut olabilir…

Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, bilişsel fonksiyonun kilo kaybı ile onarılabileceğini göstermiştir. Araştırmaya katılan bireylerden vücut ağırlıklarının %2-%10 ’unu kaybedenlerin kontrol grubundaki bireylere göre bilişsel fonksiyon ve kavrama gücünde iyileşme görülmüştür. Bu durumda kilo problemi olan kişiler fazla kilolarını verdiklerinde sadece kalp-damar ve eklem sağlıklarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir hafıza için de yatırım yapmış olabilirler. 

 

 

> Bize Sorun