Şişmanlık, obezite, bölgesel yağ fazlalıkları vücutta genel veya lokal olarak yağ kütlesindeki artışı ifade eden hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisinin temelinde yağ kütlesindeki artışa nelerin neden olduğunun tespitine yönelik testler, değerlendirmeler, doku destekleri ve tedaviler yer almaktadır.

Vücutta birikmiş yağların uzaklaştırılması için yağların metabolize edilmesinde ise radyodiyatermi, kryoelektroporasyon, infraruj, elektrolipoliz, karboksiterapi metotlarından faydalanılırken; oluşan metabolit veya atıkların uzaklaştırılması için vakumterapi, pnömatik kompresyon, elektroterapi, ultrasonoterepi, kavitasyon metotlarından faydalanılır.

Öncelikle vücut kompozisyon testi ile dokulardaki yapısal değişiklikler saptanır, elde edilen sonuçlar kişilerin problemlerinin öyküsü ile birlikte değerlendirilir, bazı durumlarda ise tıbbi kan veya diğer laboratuar incelemelerine başvurulabilir ve kişilerin bedensel hastalıkları ve yatkınlıkları da dikkate alınarak kişiye özgü bir rehabilitasyon planı hazırlanır.

Selülit yönetiminde olduğu gibi obezite, şişmanlık ve lokal yağlanma problemlerinde de kullanılmayan vücut kısımları harekete sevk edilir ve kişiye özgü beslenme disiplini oluşturulur. Ayrıca cildin dolaşımının, neminin, drenajının geliştirilmesine yönelik ise kozmetiklerle birlikte yüzeyel yağ metabolizmasını ve drenajını güçlendiren yumuşak doku masajları da yaşama dahil edilir.

> Bize Sorun